Blog bardziej brytyjski niż sama królowa.niedziela, 28 września 2014

Dzień dobry. Oto kolejna najbardziej obiektywna recenzja w Internecie. Polega ona na sprawdzeniu, czy odcinek zawiera cztery bardzo ważne elementy i wystawieniu na ich podstawie oceny.

Doctor Who, 8x06 "The Caretaker".


1) Wzmianka o jedzeniu - JEST (1 pkt)


2) Doktor krzyczący na coś żywego - JEST (1 pkt)


3) Scena przytulania - NOPE (bez kosmitów się nie liczy, 0 pkt)


4) Clara krzycząca na Doktora - JEST (1 pkt)+ 1 pkt za lekcję wyglądania niepodejrzanie w wykonaniu Clary (patrz bonus).

Ocena odcinka: 4/4

 


***

BONUS

Ilustrowana instrukcja Clary Oswald "Jak nie wyglądać podejrzanie".

(Instrukcja jest bardzo prosta, aby ją zastosować wystarczy dopasować ekspresję Clary do podejrzanych okoliczności i odwzorować ją.)


Na początek podejrzany gest. Tego lepiej nie robić (tylko w wyjątkowych okolicznościach).

 

Dyskretna metoda skradania się w widocznym miejscu:

 

Dyskretna metoda podsłuchiwania w widocznym miejscu.

 

Dyskretna metoda szukania niewidzialnego kosmity.

 

Sposób na odwrócenie uwagi uczniów od podejrzanego zachowania (warunek: trzeba być nauczycielem).

 

Niewinna mina, którą należy zrobić podczas wymyślania szczwanego kłamstwa.

 

Przekonująca mina, którą należy zrobić gdy ktoś nie wierzy w szczwane kłamstwo.

 

Mina sugerująca rozmówcom, że za ich plecami nie ma niczego podejrzanego.

 

I koniec podejrzana mina w wykonaniu Doktora. W razie zobaczenia takiej miny można zrobić podejrzany gest Clary (z pierwszego punktu instrukcji).

 

 

Live long and prosper.

sobota, 27 września 2014

Dzień dobry. Dawno, dawno temu (tzn dziś w nocy) zabrałam Daleka na Noc Batmana do Multikina. Dalek od razu poczuł więź z Batmanem, i nawet trochę batmanił po ciemku, eksterminując złoczyńców jedzących chipsy. Ponieważ przez całą noc fotografowałam go ze wszystkich stron jak jakaś psychomama swoją gromadkę dzieci lub kotów, a ten blog to moje ulubione miejsce, w którym grasują ludzie doceniający geniusz BatDaleków, postanowiłam podzielić się paroma zdjęciami. Ten wpis ma charakter samochwalny, przede wszystkim ma na celu zwrócenie uwagi na dostojność i ogólną wspaniałość Daleka w kinie. Mam nadzieję, że przy okazji zachęci innych posiadaczy Daleków do zabierania ich w ciekawe miejsca (Dalekowie mają darmowe wejściówki do kina i do wszystkich innych miejsc, w które można ich ukradkiem przemycić).Dalek przed rozpoczęciem seansu (zwróćcie uwagę, że stracił rączki, co znacznie utrudnia eksterminowanie wrogów).

 

Podekscytowany Dalek niespodziewanie wyskakujący przed napis zawierający słowo "Batman".

 

Dalek eksterminujący z radości w ciemnościach.

 

Dalek w batmanowym wianku, stojący dumnie na tle reflektorów i spoglądający majestatycznie przed siebie.

 

Dalek prezentujący batmanowy wianek z lepszego profilu (czyli z obydwóch profili, albowiem są symetryczne).

 

Dalek na tle tajemniczych żelek, które Batman przywiózł z Holandii (i nie zjadł ich ukradkiem sam pod fotelem, dobry Batman).

 

Dalek w batmanowym wianku na tle torby Batmana z Jokerem (nie wiem po co Batmanowi torba z Jokerem, chyba żeby przypominać ludziom jakie mamy ciężkie czasy).

 

Dalek ze swoją psychomamą.

 

Dalek z Batmanem.

 

Dalek ze Spider-Manem, który udaje Batmana, żeby nikt nie poznał prawdziwego Batmana.

 

Dalek, któremu spadł batmanowy wianek. Dzielnie znosi wypadek i pomimo złego ułożenia wianka wciąż wygląda dostojnie.

 

Dalek czekający na drugą część Batmana Nolana.

 

Dalek bawiący się w ochroniarza na przerwie.

 

Dalek na tle plakatu Więźnia Labiryntu. Dalek nie boi się żadnego labiryntu.

 

Dalek na tle wybuchu (z jakiegoś plakatu. Nie pamiętam jakiego, bo mój umysł pochłonął widok Daleka na tle wybuchu).

 

Tak oto Dalek bawił się na Nocy Batmana - i chociaż stracił drugą kończynę, jest Dalekiem bez wątpienia szczęśliwym.

 

Live long and prosper.

 

PS: Batmanowy wianek jest tak naprawdę bransoletką, którą zrobił Spider-Man.

poniedziałek, 22 września 2014

Dzień dobry. Dziś będzie o reklamie, a dokładnie o pewnym konkretnym typie reklamy, jaki można spotkać na oficjalnym facebooku BBC One.

 

Przykład idealnej reklamy. Niestety jej geniusz można docenić dopiero po obejrzeniu "Time of the Doctor", "Into the Dalek" i sprawdzeniu co znaczy "Whomance".

 

Strona ta jest prowadzona prawdopodobnie przez kilka osób (tego akurat nie wiem), a w okolicach weekendu można wyczuć silną obecność pewnego Trolla*. Obecność przejawia się za pomocą żartów i fanartów wyraźnie popełnionych przez fanów (lub fana) reklamowanych programów i seriali, różniących się od typowych fanartów tylko tym, że w narożnikach posiadają bardzo poważne oznaczenia BBC, a cytaty są napisane czcionkami używanymi na plakatach. Nie wiem od jak dawna praktykuje się tam taki typ fanowania, zwróciłam na niego uwagę dopiero przed premierą 8 serii Doctora Who, gdy moim oczom ukazało się zdjęcie TARDIS na tle chmury w kształcie dinozaura (w podpisie autor cieszył się z photobombującego T-Rexa). Niedawno dostrzegłam na stronie także wyższy level trollingu - screeny z cytatami z pewnego serialu są podpisywane cytatami z innego serialu. Komentują fani obydwóch seriali, zwiększając zasięg screena, przez co więcej osób interesuje się nie tylko serialem cytowanym na zdjęciu, ale także tym z opisu. W dodatku Troll najwyraźniej dobrze się bawi, przemycając do komentarzy kolejne cytaty... i to jest piękne. Pierwszy raz od czasu Hannibala naprawdę widać, że nad reklamą w Internecie pracują ludzie, którzy reklamowane rzeczy nie tylko oglądają, ale także lubią. O tym, że efekty oficjalnego fanowania są dobre, nie muszę chyba przypominać, ale skoro już poświęcam mu wpis, to niech będzie - samo dobro w 4 punktach:

1) Fani "reklamowanych" programów/seriali mają mnóstwo powodów do radości.
2) ...i odwdzięczają się, wspierając sprawców radości np. na portalach społecznościowych i wśród znajomych, zupełnie szczerze i często przypadkiem naganiając im nowych odbiorców.
3) Pracownicy zajmujący się "reklamą" w Internecie dobrze się bawią. Nie oglądają nic na siłę i nie starają się wpasować w gusta odbiorców, bo w gruncie rzeczy sami nimi są.
4) Instytucja zatrudniająca trollujących fanów cieszy się zwiększonym zainteresowaniem. Przykładowo - kilka tysięcy ludzi z całego świata trafia na jej stronę dzięki fotce głowy Cybermana i Daleka na tle serduszka i kosmosu. Instytucja już nigdy nie będzie postrzegana w stu procentach poważnie, ale kto przychodzi tam za kosmitami z serduszkiem, ten:
a) raczej nie przejmuje się powagą serwisu
b) serca ma dwa, więc na pewno wystarczy w nich miejsca dla niepoważnej strony i jej twórców
c) wróci

To, czy opłaca się zatrudniać fanów zależy przede wszystkim od tego, czy zatrudniający chce/może sobie pozwolić na zaburzenia powagi w wizerunku, no i od tego w jaki typ odbiorców celuje. Chwytliwe hasła przyciągają wielu, a ukryte nawiązania i kosmici z serduszkami zazwyczaj mają mniejszy zasięg, ale mocniej przywiązują swoje ofiary.

A ponieważ ten wpis powstał właśnie po to, aby pokazać co się wyprawia w tym mrocznym zakątku Internetu, mogę teraz przejść do najważniejszego - przykładów radosnej twórczości Trolla z BBC One. Koniecznie czytajcie podpisy od BBC, no i uwaga na spojlery z 8 serii DW. Wszystkie screeny pochodzą stąd.

 

Porządny Troll zawsze ostrzega przed spojlerami.

 

Kontekst - agresywne brwi Capaldiego, którymi można otwierać butelki ("Deep Breath").

 

Dinozaur i TARDIS.

 

BBC troszczy się o dietę Daleków ("Into the Dalek).

 

Wiadomość na dobranoc ("Listen").

 

Kontekst - sekundę wcześniej Doktor trzymał słuchawkę od telefonu ("Time Heist").

 

Kontekst - odcinek "Robot of Sherwood" zawiera Robin Hooda. A teraz wszyscy wpisują w google "Ood".

 

Serial podpisany cytatem z Doctora Who, skomentowany nawiązaniem do cytowanego odcinka (zdjęcie przekroczyło możliwości bloga, ale po wczytaniu go z 'adresu obrazka' powinno być większe i bardziej czytelne).

 

Kontekst - cyborgowi przydałyby się nowe oczy. ("Deep Breath").

 

Kontekst - wredne nabijanie się z pomyłki biednego Doktora ("Deep Breath") i drobne nawiązanie do starszego odcinka.

 

Plakat "Obcego" reklamujący program kulinarny, w którym ludzie ścigają się w pieczeniu pysznych rzeczy (nie tylko Doktorem żyje BBC).

 

Zwyczajne, niewinne zdjęcie promocyjne przedstawiające głównego bohatera na tle tła.

 

Wszystkie mądre cytaty zasłużyły na hipsterską grafikę z ładnym filtrem (cytat Doktora z "Time Heist").

 

Kolejny dowcip z wykorzystaniem wiedzy o serialu ("Time Heist").

 

 

*Troll - osobnik, który za pomocą szczwanych zabiegów robi coś nietypowego, zazwyczaj trochę spojleruje i wprowadza chaos, który rozumieją głównie fani znający źródła odniesienia (nie mylić z "trollem", który nie robi nic kreatywnego i zazwyczaj działa z potrzeby bycia wrednym).

 

Live long and prosper.

niedziela, 21 września 2014

Dzień dobry. Odkryłam schemat idealnego odcinka 8 serii Doctora Who. Aby odcinek był idealny i w pełni wykorzystywał potencjał nowego Doktora, musi zawierać następujące elementy:


1) Wzmiankę o jedzeniu.
2) Doktora krzyczącego na coś żywego.
3) Scenę przytulania.
4) Clarę krzyczącą na Doktora.


Nie wszystkie odcinki posiadają wszystkie cztery elementy, a te, które posiadają są najbliższe ideałowi (chociaż i tak wiadomo, że najlepsze jest "Listen"). Nie mogę się doczekać aby podzielić się tą obserwacją, dlatego nie czekam z publikacją do końca sezonu, a ocenę kolejnych odcinków będę dodawać na bieżąco. W przeciwieństwie do większości opinii ta jest tak śmiertelnie obiektywna, jak tylko się da, ponieważ opiera się na zdefiniowanych wcześniej dowodach wybranych na podstawie zaobserwowanych, powtarzających się schematów.

Wszystko, co się nie rusza to screeny mojej roboty, a to, co się rusza pochodzi z tumblra.


8x01 Deep Breath.


1) Wzmianka o jedzeniu - JEST ( 1pkt)
2) Doktor krzyczący na coś żywego - JEST (1 pkt).
3) Scena przytulania - JEST (1 pkt).
4) Clara krzycząca na Doktora - JEST (1 pkt).Ocena odcinka: 4/4.

 ***

8x02 Into the Dalek.

 

1) Wzmianka o jedzeniu - JEST, ale drinki dostają tylko pół pkt. Zanosi się na dużo drinków, a nie mogę pozwolić aby towarzyski alkoholizm Clary unieważnił argument (0,5 pkt).

 

 

2) Doktor krzyczący na coś żywego - JEST (1 pkt).

 

3) Scena przytulania - BRAK (0 pkt).

4) Clara krzycząca na Doktora - YEP, i nie tylko (1 pkt).

 

+ Dalekowie (1 pkt).

 

Ocena odcinka: 3,5/4

***

8x03 Robot of Sherwood

 

 1) Wzmianka o jedzeniu - JEST (1 pkt).

 

 

2) Doktor krzyczący na coś żywego - JEST (1 pkt).

 

 

3) Scena przytulania: NOPE (0 pkt).

4) Clara krzycząca na Doktora - JEST (1 pkt).

 

Ocena odcinka: 3/4.

***

8x04 Listen

 

1) Wzmianka o jedzeniu - JEST (1 pkt).

 

 

2) Doktor krzyczący na coś żywego - JEST (1 pkt).

 

 

3) Scena przytulania - JEST (1 pkt).

 

4) Clara krzycząca na Doktora - JEST (1 pkt).

 

Ocena odcinka: 4/4.

***

8x05 Time Heist

 

1) Wzmianka o jedzeniu - JEST (1 pkt).

 

2) Doktor krzyczący na coś żywego - JEST (1 pkt).

 

3) Scena przytulania - JEST (1 pkt).

 

4) Clara krzycząca na Doktora - NOPE, nie przypominam sobie. Może troszeczkę w jednym momencie, ale w tym odcinku Clara pobiła rekord uprzejmości, więc się nie liczy (0 pkt).

 

 Ocena odcinka: 3/4.

***

 

Live long and prosper.

środa, 17 września 2014

Dzień dobry. To nie jest najważniejszy wpis o TARDIS na koniu - najważniejszy znajduje się pod tym adresem i zawiera 21 przepięknych prac popełnionych przez fanów TARDIS oraz koni. Dziś przypadł mi zaszczyt podsumowania głosowania i wyłonienia najbardziej zachwycających prac.

Pierwsze miejsce, które powaliło wspaniałością największą liczbę podziwiających otrzymuje praca numer 6 (9 pkt w głosowaniu) przedstawiająca TARDIS na koniu trojańskim pełnym Greków. Nagrodę od Mnustwo Orkuw otrzymuje autor - Marcin Cichoń.

 

 

Drugie miejsce (6,5 pkt) otrzymuje Batman i jego TARDIS na Sir Koniu udająca obraz Van Gogha. Batman jest także współtwórcą konkursu, więc podziękujmy mu ładnie brawami.

 

 

Na trzecim miejscu (6 pkt) zasiada TARDIS na koniu Mai Lulek. Praca ta także zawiera Van Goghowy element (w okolicach lampy) i jest piękna, więc czapki z głów i gratulacje dla Mai.

 

 

Na kolejnych miejscach są: praca numer 1 (5,5 pkt, ta cudowna kreska...), praca numer 19 (4,5 pkt i mnóstwo rozpłyniętych ludzi), numer 2 (4,5 pkt i śliczne ząbki), a reszta otrzymała 1,5-4 pkt. Nie ma ani jednej pracy bez żadnego punkta, co bardzo mnie cieszy, bowiem jest sprawiedliwe. Dziękuję wszystkim za rysunki, dzięki nim Internet stał się ładniejszym miejscem.

 

Live long and prosper.

 

PS: Galeria jest już na tumblrze ;)

http://adeenah221b.tumblr.com/post/97744512556/tardis-on-a-horse-part-1
http://adeenah221b.tumblr.com/post/97744521936/tardis-on-a-horse-part-2
http://adeenah221b.tumblr.com/post/97744535401/tardis-on-a-horse-part-3


 
1 , 2