Blog bardziej brytyjski niż sama królowa.Blog > Komentarze do wpisu

Major Tom usłyszał.

Dzień dobry. Dziś przedstawiam dowód na to, że możemy być dumni z ludzkości bez względu na to, ile seriali USA ukradnie jeszcze Wielkiej Brytanii. Dowodem jest utwór, który nagrał w kosmosie astronauta Chris Hadfield... ale najpierw parę słów wyjaśnienia. Chris Hadfield jest Kanadyjczykiem, który zasłynął z tego, że w trakcie długotrwałego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zdarza mu się popadać w nudę, a wtedy:

a) odpala kamerę i nagrywa filmiki na twittera i jutuba (dzięki niemu cały świat może zobaczyć na przykład jak się myje zęby w kosmosie).
b) nawiązuje łączność ze znanymi osobistościami zaznajomionymi z życiem w kosmosie, np. Kapitanem Jamesem T. Kirkiem z USS Enterprise (który udaje, że nazywa się William Shatner).
c) nagrywa teledyski, śpiewając przy tym tak zacnie, że jeśli obserwują go kosmici, to na pewno nie przyjdzie im do głowy pomysł zgładzenia Ziemian.

 


Zajmuję się dziś trzecim punktem, ponieważ zawiera on element brytyjskości. Tak się szczęśliwie złożyło, że któregoś samotnego dnia, setki kilometrów ponad atmosferą Ziemi, pan Hadfield odkrył, że jest Majorem Tomem - dokładnie tym, o którym lat temu ponad 40 śpiewał David Bowie. Odkrycie to było nieuniknione - każdy człowiek zmagający się z brakiem grawitacji daleko od własnej planety jest takim majorem. Różnica polega jedynie na tym, że pan Hadfield miał przy sobie gitarę, kamerę i znał utwór na pamięć, dzięki czemu mógł nagrać własną wersję "Space Oddity" bez czekania, aż wróci tam, gdzie krople wody nie są okrągłe. Wideo powstało w maju 2013 i jest pierwszym tego typu nagraniem zarejestrowanym w kosmosie. Ponadto jest jednym z nielicznych, które potrafi wywołać poczucie dumy w ludziach, których często dzieli znacznie więcej, niż łączy.

 

 

Live long and prosper.

 

PS: oczywiście, że David Bowie to widział.

środa, 23 października 2013, adeenah
Follow on Bloglovin

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Kayseri, *.dynamic.chello.pl
2013/10/24 21:22:25
Piękna piosenka, piękny cover, piękne mycie zębów w kosmosie, nauka jest absolutnie fascynująca, a muzyka jest językiem duszy :3 Rozmarzyłam się, uwielbiam Bowie i uwielbiam kosmiczne covery <3
Teraz dzięki Twej notce mam wieczór z Dawidem Bowie, co jest oczywiście zawsze na propsie - dziękuję :)
-
angua_79
2013/10/25 12:10:07
Śliczne :)