Blog bardziej brytyjski niż sama królowa.Blog > Komentarze do wpisu

Trolle na Baker Street!

Dzień dobry. Dziś na blog wprosiło się coś fińskiego i pełnego trolli. To oczywiście nie moja wina - z trollami tak już jest, że wpychają się wszędzie tam, gdzie nie powinny. Dla równowagi zakończę bardzo brytyjskim akcentem.

Zanim wszyscy stąd uciekną zamieszczam link do pewnego akustycznego coveru nagranego przez dwójkę fanów. Tytuł utworu jest delikatną sugestią, że gdzieś tam czai się przynajmniej jeden troll (Trollhammaren!). W zasadzie cała notka jest pretekstem do przemycenia tego tutaj i pokazania co trollfani wyprawiają na youtube - a wyprawiają rzeczy naprawdę miłe dla ucha.

 

 

Główni bohaterowie wpisu nazywają się Finntroll i są bardzo zgranym zespołem. Wprawdzie mają pecha i co jakiś czas muszą wymieniać muzyków, ale nowi szybko się adaptują i stają się prawdziwymi trollami (najnowszy troll zaczął od pazurów). W swej trollowatości nie pobili jeszcze panów Moffata i Gatissa, ale bardzo się starają. Wykonują muzykę zwaną troll metalem. Trolle to bardzo skryte stworzenia, nikt tak naprawdę nie wie jak brzmi ich muzyka... głównie z tego powodu trudno jednoznacznie stwierdzić, że nie brzmi właśnie tak jak Finntroll. Mamy za to podstawy by podejrzewać, że trolle posługują się na co dzień językiem szwedzkim (grupa zgodnie uznała, że brzmi bardziej trollowato od fińskiego. grupa się zna, w końcu gra troll metal). Tak naprawdę ich muzyka to połączenie black metalu i tradycyjnej fińskiej humppy, przez co ludzie niewierzący w trolle nazywają ją folk metalem. Folk w wydaniu Finntrolla nie jest jednak wpadającym w ucho dodatkiem do właściwej muzyki, jak to się czasem zdarza zespołom lubującym się w podobnej stylistyce. Wręcz przeciwnie, to folk jest głównym trzonem. Wszystko co robią trolle jest przesiąknięte fińskim folklorem i baśniową atmosferą, a większość słuchaczy nic nie może poradzić na to, że w trakcie słuchania tęskni za śniegiem (na jego tle o wiele łatwiej dostrzec trolla maszerującego ochoczo z maczugą w naszym kierunku).

Oto właściwa wersja Trollhammaren:


 

Na zakończenie bardzo brytyjski akcent, czyli "Can You Forgive Her" Pet Shop Boys w wersji wiadomo jakiej (z innym trollem w roli wokalisty - dobrym trollem, bo potrafi zaśpiewać Trollhammaren jak prawdziwy troll) -LINK.

sobota, 27 października 2012, adeenah
Follow on Bloglovin

Polecane wpisy

Komentarze
2012/10/27 16:05:47
Byłam na Języku trolla (Trolltunga), w Świątyni trolla (Trollkyrkia), na Drabinie trolli (Trostigen), widziałam Ścianę trolli (Trollveggen), oraz mieszkanie Trolla-Karambola ale muzyki trolli nie słyszałam - choć przeczucie mi podpowiadało jak może brzmieć. Dzięki - ten wpis dopełnił wakacyjnej troll-przygody.